Babaların bebekleriyle bağ kurmasının 10 yolu

Babalar yeni doğan bebekleriyle nasıl bağ kurabilir? Yeni doğmuş bir bebeğin babasıysanız bu yazı tam size göre; bazı ipuçları ve tavsiyeler için okumaya devam edin. Ve okuyan tüm anneler, bu yararlı bilgiyi eşinizle paylaşmaktan çekinmeyin!

 

Bir bebeğin babasıyla bağ kurması nasıl sağlanır?

İster birinci, ister dördüncü, ister beşinci, hatta altıncı çocuğunuz olsun, yeni doğan bebeğinizle bağ kurmanız çok önemlidir. Eşinizin bebekle özel bir ilişkisi olacak, ne de olsa 9 ay boyunca taşıdı! Pek çok baba, bebeklerinin kendileriyle bağ kurması için
büyüyünceye kadar beklemeleri gerektiğini düşünüyor, ancak iyi haber şu ki, küçük çocuğunuzu dünyaya kabul ettiğiniz andan itibaren bağ kurmaya başlayabilirsiniz! Bebeğinizin size eşiniz kadar ihtiyacı var. Bebeğinizle bağ kurmanın en iyi yollarını mı
arıyorsunuz? İşte 10 öneri:

  1. Bebeğinizi kucağınıza alın: İster anne işte olsun, ister kendine vakit ayırsın, ister bebeğe bakma sırası sizde olsun, bebeğinizi kucağınıza alarak zaman geçirdiğinizden emin olun. Onu rahatlatabilecek ve gözlerinin içine bakabileceksiniz; bu, bebeğin babasının güvenebileceği biri olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır.
  2. Gece vardiyası yapın: Gece vardiyaları sadece anne için değildir, aynı zamanda babanın da bebekle bağ kurması için harika bir fırsattır. Gece uykusu, bebeğinizi kucaklamak ve onu ne kadar sevdiğinizi ona göstermek için mükemmel bir zamandır. Sadece bebeğinizle bağ kurmaya başlamakla kalmayacak, aynı zamanda anneye yardım da etmiş olacaksınız.
  3. Bebeği sakinleştirin: Bebeğin ona ihtiyacı olanı verebilecek tek kişinin anne olmadığını bilmesi önemlidir. Bebeğiniz ağlamaya başlar başlamaz onu teslim etmek yerine, birkaç dakikanızı ayırıp onu kendiniz sakinleştirmeye çalışın. Bebeği sallama hareketleriyle kollarınızda tutmak genellikle yeterli olacaktır. Bu şekilde bebek sizin de bir rahatlık kaynağı olabileceğinizi bilecektir.
  4. Bebeğinizle çılgına dönün: Bebekler çılgın yüzleri ve sesleri sever. Çılgın yüzler genellikle bir gülümsemeyle ve şans eseri çocuğun kahkahasıyla sonuçlanır. Ayrıca çılgın sesleri de severler. Sohbet etmek bebeğinizle bağ kurmanın harika bir yoludur.
  5. Onu yürüyüşe çıkarın: Bebeği doğada yürüyüşe çıkarmak önemlidir. Harika bir yer olmasına gerek yok, sadece evin etrafında bir yürüyüş yapın! Bebek, dış ortamın sunduğu tüm yeni görüntüleri ve sesleri algılamaktan mutluluk duyacaktır. Dışarıdayken de bebeğinizin sizi her zaman görmesini sağlayacak bir bebek arabası veya taşıyıcı kullanın. Bebek taşıyıcı bebeğinize yakın olmanızı sağlar ve bu da bağ kurmanıza yardımcı olur.
  6. Bebek bezi servisi: Bu, bağ kurmanın en iyi yolu gibi görünmeyebilir, ancak bebeğin bezinin günde birçok kez değiştirilmesi gerekir, böylece bundan yararlanabilirsiniz. Bebeğinizle konuşabileceğiniz, onu parmaklarınızla gıdıklayabileceğiniz ve yanınızda daha rahat hissetmesini sağlayabileceğiniz bir dönemdir.
  7. Uyku zamanı rutininin bir parçası olun: Bebek doğduktan sonra eşinizle tutarlı bir uyku zamanı rutini oluşturma konusunda konuşun. Hangi aktiviteleri yapmak istediğinizi birlikte tartışabilirsiniz. Favori aktiviteler arasında kitap okumak, şarkı söylemek, sarılmak, dua vakti vb. yer alır. Tüm gün çalışan ve eve yalnızca akşamları gelen bir babaysanız, bu, siz evde olmadığınızda bebeğinizle bağ kurmanız için gerçekten çok önemli bir zamandır.
  8. Bebeğinize şarkı söyleyin ve kitap okuyun: Sesiniz bebeğiniz için rahatlatıcıdır. Sesini ne kadar sık ​​duyarsa, onu o kadar çok tanıyacak ve onunla teselli bulacaktır. Bebeğinize şarkı söylerken veya kitap okurken onu tutmak bağ kurmanıza yardımcı olur.
  9. Bebeğe zaman ayırın: İlk kez baba oluyorsanız, hayatınızdaki yeni kişiye zaman ayırmanız gerekir. Yoğun programınız nedeniyle, küçük çocuğunuza doğduktan sonra zaman ayırmayı unutabilirsiniz ancak yakınlaşmanın gerçekleşmesi çok önemlidir.
  10. Bebek taşıyıcı: Yukarıda da belirtildiği gibi, taşıyıcıyı da taşıyabilirsiniz! Ev işleriyle ilgilenen bir annenin göğsüne sarılı bebeğiyle dolaştığını sık sık görürsünüz. Şimdi senin sıran! Sadece birkaç dakikalığına taksanız bile, küçük çocuğunuzun size yakın hissetmesine ve birbirleriyle bağ kurmasına yardımcı olacaktır.

Yeni bir babaysanız, bu listenin sizi bunaltmak yerine size yardımcı olacağını ve ilham vereceğini umuyoruz. Unutmayın, on ipucunu listelememiz hepsini yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir veya iki tanesini seçin ve deneyin. İlk başta doğal gelmezse endişelenmeyin; Zamanla sevginiz ve hayranlığınız artacak ve bunun sonucunda da bağ kurma arzunuz artacaktır. Yeni bebeğinizle bağ kurmak çok güzel olacak!

Owlet Blog Ekibi

Bu blog bir ekip çalışmasıyla oluşturuldu! Hem uyku uzmanları hem de ilk kez doğum iznine çıkan anne ve babalar bloga katkı sağlıyor.

Scroll to Top
This is default text for notification bar
This is default text for notification bar