Yeni Doğan Bir Bebekle Uyku Nasıl Maksimuma Çıkarılır?

Lindsey Hennigar, The Sleep Ranch’in (@thesleepranch) kurucusu ve 3 kız annesidir. 2017 yılında Sertifikalı Pediatrik Uyku Koçu oldu ve binlerce ailenin (dünya çapında!) küçük çocuklarına nasıl uykuya dalacaklarını ve uykuda kalacaklarını öğretmelerine yardımcı oldu.

Ebeveyn olurken en çok duyduğumuz hikayeler uykusuz geçen gecelerle ilgilidir. Yeni ebeveynlere şu soru sorulur: “Bebek nasıl uyuyor?” ve “Çok yorgun değil misin?” Şunu bilin ki ebeveyn olmak ve uykusuzluk bir arada olmak zorunda değil. Uyku bir lüks değildir; bu bir zorunluluktur.

Uyku Farkındalığı Haftası, özellikle ebeveynlere, bebeklerinin yanı sıra kendilerinin genel refahı ve sağlığı için uykunun öneminin bir hatırlatıcısıdır. Yeni bir bebeğin ebeveyni olsanız bile, aldığınız uyku miktarını en üst düzeye çıkarmanın birkaç yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Yeni Doğan Bir Bebekle Uykuyu Maksimuma Çıkarmanın 4 Yolu

1. Rahatlatıcı bir uyku alanı yaratın

Bebeğinizin uykuya dalma ve uykuda kalma şansının en yüksek olmasını sağlamak için atabileceğiniz basit adımlar vardır. Başarının büyük bir kısmı çocuk odası veya uyku alanını ayarlamaktır!

Beyaz gürültü, bebeğinizin uykusunu almasına önemli bir yardımcıdır. Evcil hayvanlar, büyük kardeşler ve trafik gibi dış sesleri bastırabilir. Ayrıca bebeğinizin rahimde duyduğu sesleri taklit ederek onu ekstra sakinleştirir ve rahatlatır. Pek çok yetişkin de beyaz gürültüyle uyumanın faydalarını görüyor, o yüzden bunu kendiniz de deneyin!

Bebekler gürültünün yanı sıra ışıktan da etkilenir. Çocuk odasına parlayan ışıklar, şekerlemelere ve sabah erken uyanmalara yol açabilir. Karartma gölgeliklerinin kullanılması sizin (ve bebeğinizin) daha uzun süre kesintisiz uyku çekmenize olanak tanır.

Bir diğer önemli faktör ise sıcaklıktır. Bir bebeğin uyku alanı için önerilen sıcaklık 20-23 derece civarındadır. Bunu doğru TOG (Termal Genel Sınıf) pijamayla eşleştirmek, bebeğinizin gece boyunca çok ısınmamasını veya çok üşümemesini sağlayarak gereksiz uyanmaları sınırlayacaktır.

2. Bir rutini takip edin

Bebekler rutinle gelişirler, bu da size gününüzü planlamanız ve ihtiyacınız olan “kendinize zaman ayırmanız” için zaman tanır. İlk birkaç ayda bile bir rutin oluşturmak inanılmaz derecede faydalı olabilir. Bebeklerin özellikle uykuda ne yapacağı belli olmadığından, rutininizin çok katı olmadığından ve kısa veya kaçırılan uykulara göre ayarlandığından değişiklik gösterebilir.

Uyanma saatleri, bebeğinizin gün içinde uygun miktarda uyku ve uyanıklık süresinde kalmasını sağlamak için çok önemlidir, bu da küçük çocuğunuzun aşırı yorulmasını önlemeye yardımcı olabilir. Aşırı yorgun bir bebeğin tekrar uykuya dalması zordur, bu nedenle bunu önlemek size değerli uyku saatlerini geri kazandırabilir.

3. Kendinize huzur verin

Bir ebeveyn olarak bebeğinizin güvenliği ve sağlığı her şeyden önce gelir ve bu da çoğu zaman uykusuz gecelerinizin nedeni olabilir. Stres, yetişkinlerde uyku sorunlarının önde gelen nedenidir. Stresi azaltmaya yardımcı olmak için güvenli uykunun ABC’sini takip ederek kendinize huzur verin.

İçinizin rahat etmesi için bir diğer harika seçenek ise Owlet Akıllı Çorap ve Owlet Kamera 2’dir. Bebeğinizi yalnızca yakından takip etmekle kalmaz, aynı zamanda Kamera ağladığını tespit ettiğinde sizi bilgilendirir. Smart Sock / Akıllı Çorap, küçük çocuğunuzun kalp atış hızı ve oksijen seviyesi de dahil olmak üzere uyku kalitesi göstergelerini takip ederek tüm ailenin daha rahat uyumasını sağlar.

4. Yardım isteyin

Son olarak yardım isteyebileceğinizi bilin! İster arkadaşlarınız, ister aileniz ayak işleriyle meşgul olsun, ister siz hak ettiğiniz bir mola verirken bebeğe bakıyor olsun, yalnız olmadığınızı bilin.

Bir diğer harika kaynak Pediatrik Uyku Koçlarıdır. Uyku çok önemlidir ve uzman yardımı istemek çoğu zaman sizin ve ailenizin üzerindeki yükü hafifletebilir. Ana görevleri tüm ailenin uykusunu sağlamaktır ve aileniz için en iyi olanı yapabilmenizi sağlayacak birçok farklı yöntem ve seçenek vardır.

Lindsey Hennigar
The Sleep Ranch’in (@thesleepranch) kurucusu ve üç kız çocuğu annesidir. 2017’de sertifikalı bir pediatrik uyku koçu oldu ve dünya çapında binlerce ailenin küçük çocuklarına uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı öğretmesine yardımcı oldu.

Shopping Cart
Scroll to Top