Bebekle Yaşamanın İlk Ayı Hakkında 10 Gerçek

Çoğu anne, bebeklerinin ilk ayının tamamen uyku ve yemekle ilgili olduğunu düşünür, ancak aslında pek çok şey olur! İşte bebeğinizin ilk ayıyla ilgili on eğlenceli gerçek. O küçük bedenin bu kadar hızlı büyüme ve değişme yeteneği dikkate değerdir, ancak gözünüzü kırpmayın, yoksa bu şaşırtıcı gerçeklerden bazılarını kaçırabilirsiniz.

  1. Bebeğiniz farklı ihtiyaçlar için farklı şekilde ağlar. Bütün bu ağlamalar kafa karıştırıcı olabilir ama her ağlama farklı bir anlama gelir. Bebeğiniz acıktığında, ıslandığında, yorulduğunda ya da sadece kucaklanmak istediğinde ağlayabilir. Bebeğin ağlamalarını anlamayı öğrenmek, bu uzun günleri ikiniz için de daha kolay ve daha mutlu hale getirebilir.
  2. Bebeğiniz daha tiz sesleri tercih eder. Bu nedenle bebeklerle konuşurken sesimizi değiştiririz. Bu öğrenilmiş bir davranış çünkü bebeklerden bu şekilde tepki alıyoruz.
  3. Bebeğiniz kelimenin tam anlamıyla kalbinizi değiştirir. Bebeğinizin kalp atışını ilk kez duyduğunuzda, bu kadar küçük bir canlının üzerinizde bu kadar etki yaratabileceğine inanmak çok zordur. Ama gerçek bu! Yapılan bir araştırma, annelerin bebeklerinin kalp atışlarını dinlediğinde kendi kalp atış hızlarının bebeklerinin ritimlerine uyacak şekilde değiştiğini buldu.
  4. Bebeğiniz gözyaşı dökmez. Doğru, bebeğinizin ses telleri ağlama konusunda eksik olmayabilir ancak gözleri birkaç ay daha takıma katılmayacaktır.
  5. Bebeğinizin cildi çok hassastır. Bebeğinizin cildinin çok yumuşak ve hassas olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, bebeklerin cildinin sağlıklı kalmasına yardımcı olan koruyucu bir verniks kazeoza tabakasıyla doğmasıdır. Bu katman birkaç gün sonra kaybolmaya başlar, bu nedenle küçük çocuğunuzun cildine ekstra özen gösterdiğinizden emin olun!
  6. Bebeğinizinde yetişkinlere göre daha fazla tat tomurcuğu vardır. Bebekler yaklaşık 10.000 tat alma duyusuyla doğarlar, bu da yetişkinlerin sahip olduğundan daha fazladır! Bu onların farklı tatlar arasında ayrım yapmasına ve büyüdükçe tat alma duyularına güvenmelerine yardımcı olur.
  7. Bebeğinizin kafası ağırlığının dörtte birini oluşturur ancak büyüdükçe eşitleneceklerdir. Neyse ki, bu büyük kafaların bazı güçlü noktaları var ve yürümeyi ve dolaşmayı öğrenirken karşılaşacakları darbelere ve morluklara dayanabilirler.
  8. Bebeğinizin kakası renk değiştirir. Yeni doğmuş bir bebeğin ilk dışkısına mekonyum denir ve genellikle siyah veya yeşildir. Birkaç gün sonra bebeğinizin kakası sarımsı bir renge dönüşecektir. Bebeğinizin dışkısında kan görürseniz hemen doktorunuza başvurun.
  9. Bebeğiniz yalnızca siyah beyaz görebilir. Doğumda bebeğinizin görüşü oldukça zayıftır. Yalnızca yakından görülen şeyleri görebilir ve hepsi siyah beyazdır. Ancak endişelenmeyin, işler hızla düzelmeye başlayacak! Ayın sonunda bebeğiniz uzaktaki renkleri ve nesneleri görebilecek.
  10. Bebeğinizin bağışıklık sistemi halen gelişmektedir. Bebekler çok olgunlaşmamış bir bağışıklık sistemi ile doğarlar, bu yüzden hastalıklara karşı daha duyarlıdırlar. Ancak endişelenmeyin; hızla gelişecek ve bebeğiniz enfeksiyonlarla kısa sürede savaşabilecektir.

Sadece bir ay içinde bebeğiniz çok büyüyecek ve gelişecek! Bu kadar kısa sürede meydana gelen tüm değişiklikleri düşünmek şaşırtıcı. Bu özel zamanın tadını çıkardığınızdan emin olun; çabuk geçiyor!

Angela Silva
Angela, Egzersiz ve Sağlık alanında lisans derecesine sahiptir ve doğum sonrası fitness ve iyileşme konusunda uzmanlaşmış NASM sertifikalı bir kişisel antrenördür. Yazmaktan, şaka yapmaktan ve tercihen balık tutarken ailesiyle vakit geçirmekten hoşlanıyor. Hayat maceralarının çoğunu Instagram’da @angelagrams olarak paylaşıyor

Shopping Cart
Scroll to Top