Yeni doğmuş bir bebeği ziyaret ederken 7 ilke

Yeni doğmuş bir bebeği ziyaret ederken bu ipuçlarını izleyin

Yeni doğanlar çok tatlılar ve inanılmaz bir bebek kokusuna sahipler. Bu nedenle, yakınınızdan birinin bebeği olduğunda, bebeğinizi mümkün olduğunca kucaklamanın tadını çıkarmak istemeniz anlaşılabilir bir durumdur. Ancak yeni doğmuş bir bebeği ve ailesini ziyaret ederken sevdiklerinizin başına gelen büyük değişime saygı duymanız önemlidir.

Yeni doğmuş bir bebeği ziyaret etmek için yedi kural (belirli bir sıraya göre değil):

1. Yeni ebeveynler için uygun olduğunda ziyarete gidin.

Yeni bir rutine sahip yeni bir bebek stresli olabilir. Bu nedenle, yeni doğan ziyaretlerinin temel kurallarından biri sizin değil ebeveynlerin programına uymaktır. Ziyaretin keyifli olmasına rağmen aynı zamanda rahatsız edici olabileceğinin farkına varın; bu nedenle yeni ebeveynlere karşı esnek ve sabırlı olun. Sonuçta minik bebeklerinin sevincini sizinle paylaşıyorlar.

2. Bebeğe dokunmadan ve tutmadan önce daima ellerinizi yıkayın ve el dezenfektanı kullanın.

Şunu söylememize gerek yok ama emin olmak için söylemeliyiz: Ziyarete geldiğiniz yenidoğanı görmeden önce HER ZAMAN, HER ZAMAN ellerinizi yıkayın (ve mümkünse el dezenfektanı kullanın). Geldiğinizde ellerinizi yıkamış olsanız bile, bebeği görmeden hemen önce yıkamayı unutmayın.

3. Öpüşmek yok!

Sanırım hepimiz herpes virüsünün yeni doğanlara bulaşmasıyla ilgili korku hikayeleri okuduk. Bebeğin yüzünü (veya herhangi bir yerini) öpmekten kaçınmak sadece iyi bir kuraldır. Temiz olsalar bile parmaklarınızı bebeğin ağzına sokmayın. Asla.

4. Fotoğraf çekmeden önce izin isteyin ve flaş kullanmayın.

Birinin çocuğunun fotoğrafını çekmeden (hatta sosyal medyada bir fotoğraf yayınlamadan) önce ebeveynlerin sınırlarına ve isteklerine saygı gösterilmesini istemek her zaman iyi bir fikirdir. Flaş kullanmak bebeğinizin gözlerini ciddi şekilde tahriş edebilir, fotoğraf çekmeden önce flaşı kapatmayı unutmayın.

5. Küçük çocukları yanınıza almayın.

Çocuklarınız kesinlikle sevimli ve uslu olsalar da, yeni doğmuş bebeği ziyaret ederken onları evde bırakın. Başkalarının varlığı sadece yeni ebeveynler ve bebekler için artan kaygıya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda çocuklarınız hasta olsa da olmasa da mikrop yayma riskini de taşırsınız.

6. Yardım etmeyi teklif edin.

Yardım teklif etmek, ziyareti sevdikleriniz için de kolaylaştıracak bir şeye dönüştürmenin harika bir yolu olabilir; ister yiyecek getirmek, ister ziyaret sırasında diğer kardeşlere yardım etmek olsun. Bu yardım yeni ebeveynlere iyi gelecek.

7. Uygun olandan daha uzun süre oyalanmayın

Yeni ebeveynler, bebek doğduktan sonra destek ve ziyaretlerden memnun kalacaklardır ancak bunda aşırıya kaçmamak önemlidir. Yine yeni anne-babayla olan ilişkiniz de önemli bir rol oynuyor, örneğin kız kardeşinizi veya yakın bir ailenizi ziyaret ediyorsanız, bütün gün burada kalıp ona ev işlerinde veya diğer çocuklarda yardımcı olabilirsiniz. Ancak bir arkadaşınızı ziyaret ediyorsanız yaklaşık yarım saatlik bir ziyaret muhtemelen daha uygun olacaktır. Ev sahipleriyle iletişim kurun ve genel atmosferi hissedin. Daha kısa süre kalmak, ebeveynlere ve bebeğe biraz alan bırakmak ve onları gereksiz yere strese sokmamak her zaman daha iyidir.

Lauren Soderberg
İki çocuk annesi, utanç verici derecede uzun hashtag’lerin ve tek boynuzlu at ifadelerinin aşığı.

Shopping Cart
Scroll to Top